فولاد خزر پیشرو

 

02167546

فولاد تندبر

فولاد تندبر

فولاد تندبر یک فولاد آلیاژی بوده که به عنوان ابزار برش در سرعت های بالا مورد استفاده قرار میگیرد.
عناصر آلیاژی اصلی مورد استفاده در این فولادها مولیبدن و تنگستن می باشند و عناصر کرم، وانادیم، کبالت و کربن بالا نیز جهت افزایش مقاومت به سایش، سختی پذیری و سختی در دمای بالا (جلوگیری از نرم شدن در اثر حرارت) اضافه میشوند.
دو عنصر مولیبدن و تنگستن خواص مشابهی به فولاد میبخشند، اما با توجه به ارزان تر بودن فولادهای حاوی مولیبدن، میزان تولید و کاربرد آن ها نیز بسیار بیشتر است.
سایر عناصر آلیاژی با توجه به مقدار بالای کربن میتوانند با تشکیل کاربیدهای سخت موجب تقویت ساختار و خواص فلز گردند.

• این استاندارد از فولاد تندبر که تنگستن و وانادیوم بیشتری را در آلیاژ خود جای داده، دارای سختی و برندگی بیشتری در مقایسه با سایر استاندارد ها در گروه فولادهای تندبر است.
• ویژگی خاص و تفاوت فولاد تندبر با سایر فولادهای ابزار در حفظ سختی و مقاومت در برابر سایش در دمای کار (حین برش) یعنی حدود ۷۰۰ درجه سانتیگراد میباشد.
• در کلیه استانداردهای فولاد تندبر، علاوه بر عناصر مشترک در فولادها، عناصری نظیر کبالت، کروم، مولیبدن، وانادیوم و تنگستن نقش فوق العاده خود را در ساختار فولاد ایفا کرده و فولادهای تندبر با خواص برندگی و تراش دهی پدید آمده اند.
• از فولاد تندبر در ساخت ابزار تراش و فرز برای خشن کاری و سنگ زنی، ابزار کار بر روی چوب، ابزار سردکار تحت تنش بالا و ابزار براده برداری استفاده میشود.
• هم چنین این نوع از فولاد در تهیه و تولید کاترهای فرزکاری، مته های سوراخ کاری و ابزارخان کشی به کار گرفته میشوند.
• سایر مصنوعات فلزی که با فولادهای تندبر ساخته می شوند عبارتند از: مته، برقو، تیغ اره، قلم تراش، و ابزار برش فلزات

فولادهای تندبر برای ساخت انواع ابزار برش همچون دریل، مته ، برقو، تیغه فرزکاری، قلاویز، برش چرخ دنده و سوزن خانکشی استفاده میشوند.
بعضاً این فولاد در سختی های پایین تر از محدوده ی ابزار برش عملیات حرارتی شده و به عنوان قالب سردکار، سنبه و ماتریس و همچنین کاربردهای ساختمانی و صنعتی مثل یاتاقان های هواپیما و اجزای پمپ ها نیز کاربرد دارد.

دسته مقاوم در برابر ضربه : این دسته دارای مقاومت در برابر ضربه و سختی خوب است. این نوع برای مقاومت در برابر ضربه در هر دو دمای پایین و بالا طراحی شده است. همچنین دارای چقرمگی بسیار بالا و مقاومت کم دربرابر سایش است.
دسته گرم کار: فولاد ابزار این گروه، برای حفظ استحکام و سختی در شرایط با دمای بالا استفاده میشود.

 
 

دسته بندی انواع فولاد تندبر:

 

به دو دسته تقسیم می شوند:
۱- فولادهای حاوی تنگستن
۲- فولادهای حاوی مولیبدن

انواع فولاد تندبر با توجه به عنصر اصلی آلیاژی به کار رفته در آن ها در دو گروه اصلی تقسیم بندی میشوند.

فولادهای مولیبدن دار

فولادهای مولیبدن دار به دلیل حساسیت به دکربوره شدن، شرایط عملیات حرارتی دشوارتر و دمای آستنیته ی محدودتری داشته و سختی آن پس از عملیات معمولاً 66 تا 68 راکول سی است.
مهمترین عنصر آلیاژی مولیبدن است که حدود 4 تا 11 درصد میباشد. این گروه در استاندارد آمریکایی با نماد M شناخته می شود و M40 یکی از معروف ترین آن ها میباشد.

فولادهای تنگستن دار
فولادهای تنگستن دار مقاومت به سایش و سختی قرمز (مقاومت به انتشار امواج در محدوده نور مرئی قرمز در اثر دمای بالا و حرارت) بالایی دارند این فولادها معمولاً در قطر کمتر از 76 میل متر سختی پذیری خوبی داشته و پس از کوئنچ در روغن یا نمک مذاب تا حدود 65 راکول سی سخت میشوند.
مهم ترین عنصر آلیاژی تنگستن است که حدود 12 تا 21 درصد میباشد. این گروه در استاندارد آمریکایی با نماد T شناخته میشود و یکی از شناخته شده ترین آن ها T15 است.

 
 

استاندارد فولاد تندبر:

 

استانداردها
استاندارد ASTM A600 مربوط به دسته بندی و خواص فولادهای ابزار تندبر است.
استاندارد آلمانی DIN 17350 و همچنین استاندارد اروپایی EN ISO 4957 نیز مربوط به فولادهای ابزار هستند.
برخی از معروف ترین انواع فولاد تندبر در استاندارد آلمانی عبارت اند از:
WN 1.3343، WN 1.3342، WN 1.3344، WN 1.3243، WN 1.3246, WN 1.3207, WN 1.3202, WN 1.3255, WN 1.3247

 
 

کاربرد انواع فولاد ابزار

 

از کاربردهای فولاد ابزار می توان به مواردی مانند : ساختن ابزارهای ماشینکاری و براده برداري، ابزارهای برش، تیغه های برشی و خردکن، انواع مته، اره ها، انواع سنبه ها، ابزار دستگاه های معدن کاری، سوهان، چکش، انواع قالب های شکل دهی مثل قالب های فورج، اکستروژن، کشش عمیق و غیره، قالب های پرس کاری، قالب های ریخته گری، قالب های برش، قالب های پلاستیک و … اشاره کرد.

 

– با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان فولاد خزر در تماس باشید: 02167546

– در صورت عدم مشاهده محصول مورد نظر و مشاوره در زمینه خرید و فروش، با کارشناسان فولاد خزر در تماس باشید: 02167546

دسته بندی محصولات بر اساس: