02167546

فولاد ابزاری سردکار

فولاد ابزاری سردکار

 

فولاد ابزاری سردکار قابلیت حفظ سختی در دماهای بالا و برش با سرعت زیاد را ندارند و عنوان سردکار به این دلیل به آنها داده شده است که اغلب فولادهای این گروه برای ساخت ابزارهای صنعتی در دماهای پایین (زیر ۲۶۰ درجه سانتیگراد) مناسب هستند.
از مهمترین خاصیت فیزیکی گروه فولاد ابزاری سردکار، میتوان به مقاومت به سایش و تنش و حفظ خاصیت برندگی، شکل پذیری خوب، مقاومت در برابر ضربه و تیزی برای کاربردهای برشی و براده برداری تحت شرایط کاری سرد یا دمای پایین اشاره کرد.
این عناصر آلیاژی سبب افزایش قابلیت سختی پذیری فولاد میشوند و نیز این اجازه را به فولاد می دهند که با اعوجاج و تغییر شکل بسیار کمتری نسبت به فولادهای سری W ، در روغن خنک شوند.

 

کاربردهای فولاد ابزاری سردکار

در ابزارسازی و قطعه سازی، میزان تغییر شکل قطعه کار از اهمیت بالایی برخوردار است.
فولاد ابزاری سردکار برای ساخت ابزارهایی استفاده میشود که دمای سطحی آنها درحین کار بیشتر از 200 درجه سانتی گراد نباشد،دراین شرایط فولاد ابزاری سردکار خواص خود را حفظ میکند.
این دسته شامل 3 گروه از فولاد ابزاری است: سختکاری شده در روغن، سختکاری شده در هوا و کربن و کروم بالا.
فولادهای این گروه دارای سختی بالا و مقاوم در برابر سایش با سختی متوسط میباشند. بطور معمول در تولید قطعات بزرگتر یا قطعاتی که نیاز به حداقل تخریب در هنگام سخت شدن دارند، استفاده میشود.
این آلیاژ های فولادی به علت مقاوم بودن در برابر کارهای سرد نظیر برش – خم – فورج سرد – به فولادهای سرد کار شهرت دارند.
فولاد ابزاری سردکار به دلیل آنکه آلیاژ لازم برای مقاومت در برابر نرم شدن در دمای بالا را ندارد، در مواردی که استفاده از آنها در زمانی طولانی ، به صورت مکرر و دمایی بالای ۲۰۵ تا ۲۶۰ درجه سانتی گراد صورت گیرد ، کاربرد ندارند.

 

– با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان فولاد خزر در تماس باشید: 02167546

– در صورت عدم مشاهده محصول مورد نظر و مشاوره در زمینه خرید و فروش، با کارشناسان فولاد خزر در تماس باشید: 02167546