فولاد خزر پیشرو

 

02167546

فولاد و کاربرد آن چیست

فولاد یا پولاد که معادل لاتین آن کلمه ی steel است. این آلیاژ با ارزش از ترکیب آهن و کربن است. تغییری که بر اثر درصد کربن تشکیل دهنده در ساختمان آن ایجاد می کند باعث می شود که خواص فولاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

تعریف دیگری که از فولاد ارائه شده است این است فلزی بسیار مقاوم که پایه ی اصلی آن آهن است. این فلز رنگ سفید نقره ای دارد و خواص مالیبل و داکتیل را نیز شامل می شود. پولاد از دسته ی فلز های کم تنش است و قرن هاست که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد.

انواع فولاد را بشناسیم

فولاد به چهار دسته تقسیم می شود که افراد معمولا یک نوع از آن و ساده ترین آن ها یعنی پولادِ کربنی را می شناسند.

  • فولادهای کربنی
  • فولادهای با آلیاژ کم یا کم آلیاژ
  • فولادهایی با آلیاژ بالا یا پر آلیاژ

فولادهایی که آلیاژ در آن ها به شکل متوسط به کار رفته یا فولاد هایِ متوسط آلیاژ

همچنان که این فولادها نیز خود به سه دسته دیگر تقسیم می شوند که عبارتند از پولاد های پرکربن، کم کربن و با کربن متوسط هستند.

نکته قابل توجه این است که اگر بخواهیم به بحث حرفه ای در رابطه با فولاد بپردازیم بین پولاد کربنی با پولاد های ضد زنگ و ابزار تفاوت های عمده ای وجود دارد.

روش های ساخت فولاد چگونه است

فولاد به دو روش عمده ساخته می شود، در یک روش از آهن اسفنجی استفاده شده در کنار آن کوره هایی با قوس الکتریکی قرار دارند که از آن ها برای ذوب آهن و سپس عملیات آلیاژ سازی استفاده می شود. نوع دیگری که در ساخت این آلیاژ به شکل عمده از آهن خام استفاده می کنند. آهن خام به این معناست که این آهن از فرآیند غیر مستقیم به دست آمده و کربن اضافه موجود در آن سوزانده می شوند.

برای تبدیل آهن های قراضه به فولاد نیز از روش کوره ی زیمنس مارتین صورت می گیرد. سوخت این نوع کوره ها نیز از سوخت فسیلی است.

برای اطلاع بیشتر باید بگوییم 90 درصد از فولاد های موجود در جهان فولاد کربنی است که طرفداران زیادی دارد.

کاربرد پولاد در صنایع

این فلز با ارزش و پرکاربرد در صنایع زیادی کاربرد دارد فولاد در صنایعی مانند خودرو سازی، برق و الکترونیک، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، استفاده و کاربرد فراوانی دارد همچنان که در صنایع دیگری هم استفاده می شوند.

فولاد ضد زنگ چیست

این نام را زیاد شنیده ایم پولادِ ضد زنگ یا استنلس استیل هستند که عنصر اصلی تشکیل دهنده ی این نوع پولادِ کروم است. استفاده ی کروم به عنوان عنصر اصلی آلیاژ باعث می شود مقاومت و پایداری زیادی در برابر خوردگی از خود نشان می دهد. در صورتی که 11 درصد کروم به این آلیاژ اضافه کنند مقاومت آن در برابر خوردگی تا 200 برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

نوعی فولاد وجود دارد که به پولاد آستینتی مشهور است ویژگی قابل توجه این نوع آلیاژ این است که ضد مغناطیس و غیر آهن ربایی است. پولاد آستینتی بخش اعظمی از بازار پولاد استیل استنلس و ضد زنگ را تشکیل می دهد.

استفاده ی عمده آن در ظروف آشپزخانه و لوله کشی آب، مواد غذایی و مواد خورنده است.

همچنین انواع دیگری از پولاد وجود دارد که به پولاد فرینی و مانسیست هستند نوع اول یا فرینی با عملیات سرد تقویت می شوند. مارنسیست ها انواع فولادی هستند که در صنایع دندانپزشکی، چاقو سازی، ابزار  برش و جراحی کاربرد دارد.