فولاد خزر پیشرو

 

02167546

ورق گالوانیزه رنگی چیست

ورق رنگی از ورق های پایه گالوانیزه می باشد، یعنی در واقع  جنس ورق پایه آن و به اصطلاح مغزی آن ، از نوع ورق گالوانیزه است که بر اساس کاربردهایی که دارد در رنگ های مختلفی تولید می شود. ورق گالوانیزه رنگی و ورق گالوانیزه رنگی شیروانی 2 تا از پر مصرف ترین ورق های گالوانیزه می باشند.  ورق گالوانیزه رنگی به دو صورت کوره ای و یا با پوشش رنگ الکترواستاتیک پوشانده شده است و دارای ویژگی هایی از قبیل زیبایی خاص ، مقاومت بالا در برابرخوردگی و فرم پذیری بسیار خوب میباشد.

همانطور که گفته شد از آنجاییکه ورق های رنگی در کوره پخته می شوند، رنگ های آنها نیز در کوره و تحت گرما به آنها اضافه می شود بنابراین رنگ ها کاملا به خورد ورق می روند و جرئی از ورق گالوانیزه می شوند، به همین دلیل رنگ  آنها ثابت است و از بین نمی رود. علاوه بر این، برای جلوگیری از خوردگی ورق ها و همچنین افزایش انعطاف پذیری و شکل دهی ورق گالوانیزه، روی پوشش رنگ یک لایه فلز روی به ورق ها افزوده می شود. پوشش رنگی که به ورق های گالوانیزه اضافه می شود در حدود 35 میکرون است.

همانطور که گفته شد فولاد های گالوانیزه پوششی از زینک اکسید دارند که در برابر عوامل محیطی از ورق محافظت می کند. بدون این پوشش روی، ممکن است فلز اکسید شود یا زنگ بزند. فرآیند گالوانیزه شدن به سقف های فلزی و شیروانی کمک کرده است برای چندین دهه باقی بماند. این پوشش رزینی در برابر خراشیده شدن و جای اثر انگشت مقاومت می کند و اجازه می دهد تا در طول ارسال و نصب ورق رنگی آسیب نبیند و یک سطح براق و تمیز در اختیار شما قرار بگیرد. در انتها ورق وارد آزمایشگاه کنترل کیفیت شده و پس از بررسی دقیق تایید شده و بسته بندی میگردد.

 

کاربرد ورق گالوانیزه رنگی

 

ورق گالوانیزه رنگی که نوعی ورق آهن محسوب می شود، در صنایع تولید لوازم خانگی (بدنه یخچال و فریزر) ، صنایع ساختمانی (سقف کاذب،سقف و بدنه ی انبارها و کارگاه ها)، صنایع فلزی (کابینت سازی و بدنه ی کامپیوتر)، لوازم خانگی ( آبگرمکن و اجاق گاز ) و همچنین در صنعت حمل و نقل مانند ساخت کانتینر و سردخانه ها اشاره کرد.

 

تغییر رنگ در ورق گالوانیزه رنگی

 

گاهی اوقات برخی از مشتریان با ما تماس میگیرند و می پرسند آیا می توانند رنگ خاصی از ورق های گالوانیزه رنگی را سفارش دهند یا خیر. ما همچنین از تولیدکنندگان می پرسیم که چرا با وجود اینکه میزان حرارت و نیرویی که به ورق گالوانیزه میدهند یکسان است اما رنگ ورق هایی که این هفته بدست آمد با رنگ هفته گذشته متفاوت است و فولاد آنها امروز رنگ خاصی را به نمایش گذاشته است. حقیقت این است که گالوانیزه کار، کنترل بسیار کمی بر روی رنگ مشخص نهایی دارد. اجازه دهید بیشتر توضیح بدهم:

اساس تولید پوشش گالوانیزه یک واکنش متالورژیکی بین فولاد و عنصر روی ذوب شده در حمام گالوانیزه است. این واکنش منجر به تشکیل چندین لایه آلیاژ آهن (تیره) ، با یک پوسته روی بیرونی (نقره ای روشن) می شود. برخی از عناصر موجود در فولاد (اصولا سیلیکون، فسفر ، کربن و منگنز)، می توانند به طور چشمگیری بر واکنش بین فولاد و فلز روی ذوب شده تاثیر بگذارد. اگر میزان واکنش افزایش بیابد یا دوره خنک سازی آن در دمای پایین تری ادامه پیدا کند، درصد کمی از آهن (حدود 0.5 % آهن) می تواند از فولاد خارج شود و به سطح پوشش گالوانیزه برسد. این باعث می شود سطح نهایی ورق گالوانیزه رنگی تیره تر و مات تر شود و یا گاهی اوقات حتی یک طرح عنکبوتی مانند داشته باشد.

این طبیعی است که گاهی اوقات مناطق مجاور رنگهای روشن و تاریک داشته باشد، که با توجه به تفاوت در غلظت نسبی متقابل در عناصر ذکر شده در بالا و یا مقدار دمای خنک کننده ، کمی متفاوت خواهد بود. اصولا،فولاد با نواحی تیره تر حاوی عناصری است که برای تولید ورق گالوانیزه رنگی با روکش سیلور روشن مناسب نیست. شما ممکن است پوشش های روشن تر را در اطراف لبه ها یا سوراخ ها ، با رنگ تیره تر در بین آن ، جایی که به کندی خنک شده مشاهده کنید.

این اتفاق برای فولادهایی با واکنش پذیری بالاتر طبیعی است و به طول عمر پوشش آسیبی نمی رساند. در حقیقت نواحی تیره تر بدلیل اینکه حاکی از فولاد با واکنش پذیری بیشتر هستند، اغلب پوشش ضخیم تری نسبت به نواحی روشن تر دارند. پوشش های ضخیم تر می توانند از پوشش های استاندارد شکننده تر باشند بنابراین هنگام نصب نیازمند مراقبت بیشتری هستند.

نکته قابل توجه این است که هرچیزی که گالوانیزه می شود، در ابتدا به رنگ سیلور روشن در می آید. این اتفاق هنگامی که آیتم ها به رنگ خاکستری تیره یا مات تبدیل شوند، و در حالی که قسمتی از ورق برای خنک شدن در هوا معلق است، رخ می دهد. ما امیدواریم که تمام ورق های گالوانیزه رنگی روشن و براق باشند، اما هر گالوانیزه کاری، در موارد خاص، مجبور است ببیند که محصول گالوانیزه او در مقابل چشمانش تیره تر می شود و او فقط میتواند آن را آویزان کند.

با این حال فولاد مارکت همیشه سعی داشته است ورق های گالوانیزه رنگی را با بهترین کیفیت و در روشن ترین و براق ترین رنگ ها ارائه دهد زیرا برای ما رضایت مشتری از هر چیزی مهم تر است. بنابراین شما میتوانید ورق رنگی را با عالی ترین کیفیت و بهترین قیمت از فولاد مارکت خریداری کنید. در هنگام خرید ورق گالوانیزه رنگی حتما به کارخانه سازنده و رنگ آن توجه داشته باشید!

ورق های رنگی در رنگ های متنوعی تولید می شود که دارای استاندارد یکسانی در تمام دنیا می باشد. این استاندارد به نام رال رنگ شناخته می شود، تقریبا بیش از ۱۶ رنگ متنوع ورق رنگی تولید می شود که قیمت ورق رنگی باتوجه به نوع رنگ آن متفاوت است. این رنگ ها عبارتند از: سفید یخچالی – رال ۹۰۱۶ ، کرم – رال ۹۰۱۰ ، قرمز – رال ۳۰۰۰ ، قرمز گوجه ای – رال۳۰۲۰ ، آبی نیسانی – رال ۵۰۱۵ ، آبی کاربنی – رال ۵۰۱۸ ، نارنجی – رال ۲۰۰۴ و رال۲۰۰۳ ، زرد – رال ۱۰۲۳ ، زرد لیمویی – رال ۱۰۲۸ ، بنفش – رال ۴۰۰۵ ، سبز چمنی – رال۶۰۲۴ ، سبز تیره – رال ۶۰ ۱۸ ، صورتی – رال ۴۰۰۳ ، قهوه ای رنگ سفال – رال ۸۰۰۴ ، قهوه ای سوخته ۸۰۱۸