فولاد خزر پیشرو

 

02167546

بررسی ورق های اسید شویی ، کاربرد ها و ویژگی ها

 

اسیدشویی فولاد به یک رفتار اشاره می کند که برای حذف ناخالصی ها ، زنگ زدگی و خوردگی از سطح مواد استفاده می شود. در طول فرایند کار گرم، یک لایه اکسید بر روی سطح فلز گسترده می شود. قرار گرفتن در معرض اکسیژن هوا، لایه های اکسید را روی سطح فولاد ایجاد می کند. فولاد را داخل مخازن اسید هیدروکلریک فرو می برند، این کار باعث واکنش پیچیده می شود که تقریبا این پوسته پوسته شدن را کاملا حذف می کند. به همین دلیل فولاد  نورد گرم اسیدشویی شده و روغنی به طور معمول هموار است.

 پس از فرایند اسیدشویی فولاد، ورق فولادی پس از مدت زمان طولانی که در معرض شرایط جوی که رطوبت بالا را تجربه می کند، اکسید می شود. برای مقابله با این، یک لایه روغن یا سایر پوشش های ضد آب برای ایجاد یک محافظ دربرابر رطوبت هوا استفاده می شود.

فرآیند اسیدشویی کردن ورق ها

 

ورق های شسته  شده و ورق های روغنی در محیط های خورنده طول عمر بالایی را دارند. ورق و کویل این فرایند شده و روغنی برای مبارزه با خوردگی از لایه اکسید زدوده و سپس روغن کاری شده است. محصولات فولادی نورد گرم زمانی که در تماس با اکسیژن و بخار آب قرار می گیرند بعد از فرایند تشکیل، روی سطح آنها رسوب تشکیل می شود. حمام اسیدی رسوبهایی را که ممکن است در سطح فولاد گرم نورد در هنگام سرد شدن شکل بگیرد حذف می کند. پس از شستشو، روغن خشک به سطح فولاد برای جلوگیری از تشکیل زنگ زدگی اعمال می شود.

برای فولادهای حاوی محتوای کربن پایینتر از 6 درصد تنها یک مرحله اسیدشویی با یکی از دو اسید، اسید کلریدریک و یا سولفوریک اسید استفاده می شود اما برای فولادهای محتوی کربن بالاتر (بالاتر از 6 درصد)، یک فرایند شسته شده ی دو مرحله ای با اسیدهای اضافی مورد نیاز (فسفر، هیدروفلوئوریک و اسید نیتریک) مورد نیاز است.

هنگام اسیدشویی، ورق هایی که آلیاژ کروم و نیکل دارند بعد از فرایند خوردگی لایه ای تشکیل می دهند که دربرابر خوردگی مقاوم است. در واقع اسیدشویی کردن ورقات، یک لایه ی محافظ تشکیل می دهند که غیرفعال هستند.

موارد استفاده ورق های اسیدشویی

 

هنگامی که یک سطح یکنواخت و تمیز مورد نیاز است،استفاده از فولاد نورد گرم اسیدشویی شده و روغنی ضروری می شود. ورق اسیدشویی شده و ورق فولادی روغنی برای شرایطی کاربرد دارد که به نمای بیرونی و سطوح خارجی نیاز است. در روند اسیدشویی و روغن کاری، رسوبات و زنگ زدگی از سطح فولاد جدا می شود تا یک سطح خارجی هموار ایجاد شود. پس از این فرایند، به راحتی متناسب با درخواست شما رنگ آمیزی می شود. ورق های اسیدشویی شده برای اهداف محتلف مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده های معمول شامل: بخش های ساختمانی، مخازن، ستون های سبک، سیلندر گاز، قفسه بندی قفسه بندی، گارد ریل، لوله کشی

انواع اسید مورد استفاده در اسیدشویی ورق فولادی

 

از بین انواع اسیدهای موجود، دو اسید کلریدریک و اسید سولفوریک رایج ترین و بهترین نوع اسید می باشند. در ادامه با مزایای استفاده از هرکدام از این اسیدها در اسیدشویی آشنا می شوید.

هیدروکلریک

مزایا:

کاهش هزینه های گرمایش زیرا محلول های اسیدی در دمای اتاق استفاده می شود نفوذ کمتر هیدروژن از طریق انتشار رسوب کمتر نمک های آهن بر روی سطح اسیدشویی شده

معایب

در دماهای بالاتر از دمای محیط بخار خارج می شود سیستم های بازیابی اسید گران هستند خوردگی بیشتری برای تجهیزات اتفاق می افتد هزینه های دفع منیزیوم بیشتر از اسید سولفوریک است

سولفوریک

مزایا

اسید را می توان اغلب تجدید کرد افزایش دما باعث می شود که اسید با غلظت پائین به طور موثر شست و شو داده شود سهولت در بازیابی سولفات آهن نرخ اسیدشویی می تواند با تغییر درجه حرارت کنترل شود

معایب

نفوذ بیشتر اسید بر روی فلز پایه نفوذ بیشتر هیدروژن به فولاد باقی مانده های اسیدشویی بیشتر چسبنده هستند محلول اسیدی باید گرم شود.

از بین این دو اسید اسیدکلریدریک به دلایلی که خواهیم گفت، بهتر از اسید سولفوریک می باشد. در فرایند اسیدشویی اسیدکلریدریک قدرت شویندگی بالاتری را نسبت به اسید دیگری دارد و در تماس با فلز آن را کمتر دچار فرسایش می کند. و درنهایت سرعت واکنش و عمل اسیدکلریدریک بهتر از اسید سولفوریک است. به همین دلیل می توان گفت که بهترین انتخاب برای اسید در فرایند اسیدشویی، اسید کلریدریک می باشد.