نمایش ویدیو درباره ویدئو نمایشگاه مشهد 1403

ورق آلیاژی لوله گالوانیزه چیست

 

 

ورق آلیاژی لوله های گالوانیزه در بازار بیشتر با نام لوله های آهنی سفید شناخته می شود و در نام گذاری فرقی بین این دو نوع لوله گذاشته نمی شود اما لوله های فولادی گالوانیزه نسبت به لوله های گالوانیزه آهن سبک تر هستند و بیشترین استفاده از آن ها برای تهویه انجام می شود.

جنس این لوله ها از فولاد نرم است و برای ساخت آن ورق فولاد را با  با فشار از داخل قالب عبور می دهند و بعد از آن درزهای موجود را به هم جوش می دهند تا فاصله و درز لوله ها از بین برود در گام بعدی برای جلوگیری از زنگ زندگی لوله ها در یک ظرف از گالوانیزه یا همان روی پوشش می دهند. این نوع لوله ها نیز نسبت به اسید از حساسیت بیشتری برخوردار هستند و هر نوع اسیدی که برای  چدن مضر باشد برای لوله های گالوانیزه فولادی نیز مضر خواهد بود. این لوله ها با آب مشکلی ندارند و  در مجاورت با آب که باشند باعث سخت تر شدن هر چه بیشتر آن ها خواهد شد.

  • ضریب هیزم ویلیام این لوله بر حسب اینچ می باشد .
  • طول لوله های گالوانیزه شش متر می باشد.
  • اتصالات آن قفل ، کمربند و برشن است.

این لوله ها به وسیله دنده پیچی به یکدیگر وصل و توسط مواد مناسب آب بندی می شوند .

 

انواع ورق آلیاژی لوله های گالوانیزه

 

این لوله ها با رنگ تیره و خاکستریشان است که شناخته می شوند و عموما به دو صورت سبک و متوسط تولید می شوند . جنس این لوله ها از آهن سفید نورد شده می باشد . به این لوله ها ، لوله های با درز نیز می گویند که درز آن توسط دستگاه هایی به هم متصل شده و جوش می خورند و در فلز روی مذاب ، فرو برده می شود.

بیشترین استفاده عمده این لوله ها برای تهویه است همچنین در تخلیه فاضلاب نیز کاربرد دارند .جنس این لوله ها از فولاد نرم بوده و جهت افزایش مقاومت و آسیب پذیری در برابر خوردگی ، اسید ها و زنگ زدگی ها در وان محتوی از فلز روی (گالوانیزه) قرار می دهند.

 

ویژگی های پوشش ورق آلیاژی گالوانیزه

 

هزینه اولیه

هزینه پوشش گالوانیزه معمولا کمتر از روش های پوشش دهی دیگر مثل رنگ آمیزی می باشد. (ورق آلیاژی)

 

عمر پوشش لوله

عمر تخمین زده شده برای لوله هایی که با گالوانیزه پوشش داده می شوند حدود پنجاه سال می باشد که این خود به شرایط آب و هوایی منطقه و نوع محیط بستگی دارد.

 

بررسی هزینه و تعمیرات جاری

این پوشش نسبت به سایر پوشش ها به تعمیرات کمتری احتیاج پیدا خواهد کرد و هزینه تعمیرات در طول زمان نسبتا ثابت می باشد.

 

مدت زمان نصب

نصب آن سریع بوده به گونه ای که این لوله ها نسبت به لوله های رنگ شده زمان کمتری را برای نصب و تکمیل دارا می باشد . (ورق آلیاژی)

 

استحکام پوشش

به دلیل ساختار واحد دارای استحکام قابل قبولی در تنش های مکانیکی می باشد . (ورق آلیاژی)

 

تفاوت ورق آلیاژی لوله گالوانیزه سرد و گرم

تشخیص فرق لوله گالوانیزه آبکاری سرد و آبکاری گرم کار سختی نیست و نیاز به بررسی چند فاکتور ساده دارد . البته از این نکته نمی توان گذشت که لوله گالوانیزه سرد از لوله گالوانیزه گرم از جهت مقاومت بسیار متفاوت است و این تفاوت هم به خاطر روش آبکاری گرم و سرد در لوله های فولادی که به گالوانیزه تبدیل می گردند به وجود می آید.

لوله های گالوانیزه چه گرم و چه سرد در هر سایزی امکان آبکاری دارند و هر لوله آهنی فولادی ای که در بازار ایران موجود باشد می توان آبکاری گرم و سرد نمود اما سایز های پر مصرف این لوله ها نیز در ادامه برای هر موضوع مصرفی بررسی می گردد.

لوله گالوانیزه سرد ، به لوله هایی گفته می شود که در دمای پایین تری آبکاری می شوند و حالت روکش مانند از روی zinc ، روی لوله قرار میگیرد . عمر مفید لوله گالوانیزه سرد زیر خاک نهایتا بین 3 حداکثر الی 4 سال است و روی خاک جای مرطوب برای مثال اگر به عنوان لوله گالوانیزه گلخانه ای نصب و استفاده شود نهایتا 5 سال می باشد.

لوله فولادی گالوانیزه سرد در جای خشک و اگر روی زمین جایی که آفتاب بخورد و رطوبت زیادی نباشد می تواند تا حداکثر هشت 8 سال عمر کنید . آبکاری لوله گالوانیزه به صورت سرد ، باعث میشود که میزان روی بری و قلعی که جذب روکش لوله های گالوانیزه می شود در لوله های با ضخامت 2 میلیمتری 7 درصد باشد یعنی هفت درصد وزن لوله گالوانیزه سرد 2 میلی متری را روکش آن تشکیل می دهد و در لوله های با ضخامت 1.5 میلیمتری این وزن کمتر یعنی 4 درصد است . لوله های 1 میلی متری هم 2 درصد از وزن لوله گالوانیزه سرد را روکش روی آن تشکیل می دهد.

لوله های گالوانیزه گرم بیشتر عمر میکند چون در دمای چهار صد و بیست درجه سانتی گراد آبکاری می شوند . اصطلاحا به آبکاری گالوانیزه سرد و گرم ، روی بری یا قلع بری نیز گفته میشود . وقتی در این دمای بالا یعنی 420 درجه آبکاری گرم انجام می شود ، مولکول های قلع با مولکول های آهن لوله فولادی عمل شیمیایی و اتصال محکم و مقاومی انجام میدهند و باعث میشوند تا لوله گالوانیزه گرم مقاومت بیشتری نسبت به لوله گالوانیزه سرد داشته باشد.

در لوله گالوانیزه گرم با ضخامت 2 میلیمتر ، میزان روی بری آبکاری گرم 14 درصد از وزن لوله گالوانیزه گرم را تشکیل می دهد . عمر مفید لوله های گالوانیزه گرم بین 25 تا 30 سال است این در حالی است که در بهترین شرایط یک لوله گالوانیزه سرد نهایتا تا 8 سال عمر مفید دارد . دمای 420 درجه سانتی گراد و ادغام شدن مولکولهای قلع و فولاد باعث افزایش بسیار زیاد عمر لوله گالوانیزه آبکاری گرم میشوند.

 

تشخیص لوله گالوانیزه آبکاری سرد و آبکاری گرم

 

در بین لوله های گالوانیزه گرم و سرد ، لوله گالوانیزه گرم به خاطر حرکت شیمیایی انجام شده در زمان آبکاری و به دلیل دمای بالای کار ، براق تر از لوله گالوانیزه سرد است . در لوله های گالوانیزه سرد میزان براق بودن لوله بستگی به لوله و ورق لوله دارد . مثلا لوله هایی با ضخامت 1 و 1.5 میلیمتر که اصطلاحا لوله مبلی هم می گویند چون ورق براق تری دارند ، گالوانیزه براق تری هم دارند اما به طور کلی گالوانیزه گرم از سرد براق تر است.

تفاوت دیگر لوله گالوانیزه سرد و گرم در این است که لوله های گالوانیزه گرم اغلب به صورت دو سر رزوه دنده تولید میگردند اما لوله گالوانیزه سرد بدون رزوه است و می توان آن را رزوه دار نیز کرد . همچنین از لوله گالوانیزه سرد برای تولید نیپل دو سر دنده نیز استفاده می شود .(ورق آلیاژی)

 

کاربرد لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه گرم یا سرد فرقی نمی کند هر لوله و هر سایزی از لوله سیاه که داخل بازار است می توان آبکاری کرد . با این حال لوله های گالوانیزه در مصارف زیر استفاده فراوان دارند :

  • لوله گالوانیزه گلخانه ای
  • لوله گالوانیزه انتقال آب لوله کشی ساختمان
  • لوله گالوانیزه سرد
  • لوله گالوانیزه برق