فولاد خزر پیشرو

 

02167546

لوله درز دار مستقیم

 

 لوله درز دار مستقیم ( Straight Seam ) و درز مارپیچ یا اسپیرال ( Spiral Seam )

 

لوله های درزدار بسته به روش تولید و شکل دهی ورق مورد استفاده به دو دسته­ی کلی لوله های درز مستقیم ( Straight Seam ) و درز مارپیچ یا اسپیرال ( Spiral Seam ) تقسیم می شوند.

لوله های درزدار بسته به روش تولید و شکل دهی ورق مورد استفاده به دو دسته­ی کلی لوله های درز مستقیم ( Straight Seam ) و درز مارپیچ یا اسپیرال ( Spiral Seam ) تقسیم می شوند. لوله های درزدار در بازار به لوله های درز جوش یا لوله های جوشی نیز معروف هستند.

بنا بر این می توان لوله های درزدار را به سه دسته درز مستقیم، اسپیرال و درز مخفی تقسیم بندی کرد. هزینه ی ساخت این نوع لوله ها نسبت به لوله های بدون درز کمتر است اما به دلیل پایین تر بودن استحکام آنها در نتیجه وجود درز جوش در بدنه کاربرد این لوله ها نسبت به لوله های درزدار محدودتر خواهد بود.

لوله درز دار مخفی

لوله درزدار  مخفی نیز در واقع نوعی از لوله های درزدار است که پس از جوشکاری درز طولی تحت عملیات کشش گرم قرار گرفته است. گاهی اوقات نیز برای ایجاد لوله  درز مخفی محل جوشکاری را سنگ می زنند تا درز جوش ناپدید گردد.

 

 

طریقه ساخت لوله درز دار

 

لوله درز دار طی عملیاتی به شرح ذیل تولید خواهد شد :
1- برش کاری و آماده کردن نوار ورق به اندازه ی محیط لوله ها
2- تبدل ورق به لوله
3- جوش کاری درز لوله
4- براده برداری از سطح جوش
5- تقسیم لوله تولیدی به چندین شاخه مساوی
6- قاب گیری و صاف کاری لوله تولیدی
7- بازرسی و کنترل کیفیت لوله تولیدی

برای درک تولید لوله های فولادی، ما باید از ابتدا و تولید محصولات اولیه فولاد شروع کنیم. بیشتر محصولات فولادی ، تکاملی هستند، محصولات و مقاطع نهایی از این چهار فرم اولیه و اساسی از فولاد خام تولید می شوند : شمش، شمشه، شمشال و تختال.
لوله های فولادی از دو محصول خام ، شمش و اسلب تولید می شوند.بیلت ها میله ی جامد فولادیست و برای تولید محصولاتی از قبیل لوله بدون درز مورد استفاده قرار میگیرد و سایر لوله های فولادی از اسلب، که بلوک مستطیل شکل از فولاد است،تولید می شود. اسلب ها دوباره گرم و به ورق ضخیم و کویل تبدیل می شوند.چهار روش برای تولید لوله های فولادی وجود دارد:

جوش پیوسته (فیوژن)
جوش مقاومت الکتریکی
بدون درز
لوله درزدار با جوش زیرپودری
لوله اسپیرال

 

لوله درز ماهیچه ای

 

لوله های درزدار فولادی ( WELDED STEEL PIPE ) یا به اصطلاح لوله سیاه در واقع به لوله هایی اتلاق می شود که در نیتجه فرم دهی و جوش دادن ورق های فولادی با ضخامت ها و جنس های مختلف تولید می شوند.
خوشبختانه تعداد کارخانه های داخلی فعال در زمینه تولید انواع لوله های فولادی و آهنی درز دار قابل ملاحظه بوده و بخش عمده مورد نیاز کشور از این نوع لوله ها توسط کارخانه های داخلی تامین می گردد.
لوله های درز دار بسته مورد استفاده ، قطر و ضخامت، روش تولید و نوع جوش به خصوص تنوع قابل ملاحظه ای دارند که معمول ترین و پر مصرف ترین آنها لوله درز مستقیم جوش الکتریکی ERW ، درز ماهیچه ای جوش مستقیم LSAW و لوله های با درز جوش اسپیرال SPIRALLY WELDED می باشند.

لوله درز ماهیچه ای مستقیم

 

لوله‌های با قطر بالاتر از 10 اینچ می‌توانند به صورت ( لوله درز ماهیچه ای مستقیم ) ERW ، EFW یا جوش‌کاری قوسی زیر پودری( (submerged arc weldingیا SAW ساخته شوند.
دو تکنولوژی برای تولید لوله‌های فولادی با ابعاد بزرگ‌تر وجود دارد که برای سایزهایی که امکان تولید آن توسط فرآیندهای بدون درز و ERW وجود ندارد مناسب است.
دو نوع لوله تولید شده در سایزهای بزرگ‌تر ، از تکنولوژی‌های جوش‌کاری قوسی زیر پودری طولی ( longitudinal submerged arc welding ) یا LSAW و جوش‌کاری قوسی مارپیچی زیر پودری ( spiral submerged arc welding ) یا SSAW استفاده می‌کنند.
LSAW به وسیله خم‌کاری و جوش‌کاری صفحات فلزی انجام می‌شود و اغلب در کاربردهای صنعت نفت و گاز استفاده می‌شوند