لوله مسی

لوله مسی با توجه به کاربرد آن، با آلیاژها مختلف و در ابعاد گوناگون، تولید می­شود. به طور کلی ، در تأسیسات انتقال آب گرم، سرد و به عنوان یک خط مبرد در سیستم­های HVAC استفاده می­شود. این لوله­ ها، به دو نوع لوله مس نرم و لوله­ مسی سفت و سخت تقسیم می­شوند. لوله ­های مسی با استفاده از اتصال شعله­ ور، اتصال فشرده­ سازی یا لحیم‌کاری به یکدیگر متصل می­شوند. مس مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد ولی هزینه آن زیاد است.

 

لوله مسی چیست

 

لوله مسی (که در زبان انگلیسی به نام copper pipe شناخته می‌شود.) یکی از انواع لوله‌های فلزی است که این لوله، زیر مجموعه‌ی لوله‌های استیل محسوب می‌شود و از فلز مس به دست می‌آید. مس می‌تواند آلیاژهای مختلفی داشته باشد. پیش از ادامه‌ی مطلب، اندکی مفهوم آلیاژ را بسط می‌دهیم. آلیاژ به ترکیباتی از عناصر فلزی با هم یا با عناصر نافلزی گفته می‌شود. شما در یک ترکیب چند عنصری، هر بار که مقادیر و درصد عناصر را تغییر دهید، به ترکیب جدیدی می‌رسید. به عنوان مثال فولاد یک آلیاژ است. داخل فولاد عناصری مثل کربن و نیکل و … وجود دارد. حالا اگر مقدار عنصر کربن در فولاد را دستکاری کنیم، خاصیت فولاد تغییر می‌کند و هر بار به یک آلیاژ جدیدی از فولاد می‌رسیم. برای مس نیز قضیه به همین صورت است. با دستکاری عناصر تشکیل دهنده‌ی آلیاژ مس، رفتارهای متفاوتی دیده می‌شود. مثلاً در برخی از ترکیبات، فلز مس هادی بهتری برای جریان برق است. برای تولید لوله مسی، اغلب از آلیاژهای SF-CV22 و SF-CU37 استفاده می‌شود. مس درکل به دو ویژگی بسیار مشهور است: یکی این‌که رسانا و هادی بودن برای جریان برق و دیگری رسانایی بالای آن در انتقال حرارت می‌باشد.

قیمت لوله مسی

اتصالات در شبکه‌ی لوله‌ها، کارش اتصال دادن دو یا تعداد بیش‌تری لوله به هم دیگر است. اتصالاتی داریم که از جنس مس هستند و انواع مختلفی دارند. مثلاً:

 

یو مسی

 

این اتصال فرم U شکل دارد و علت نام‌گذاری نیز همین فرم ظاهری است. این اتصال مسیر لوله را تغییر می‌دهد و در چیلر سازی، کولر گازی، تأسیسات ساختمانی و برج‌های خنک کننده به کار برده می‌شوند.

 

بوشن مسی

 

اتصال بوشن از برش لوله در ابعاد مختلف به دست می‌آید و برای برقراری اتصال بین لوله‌ها (افزایش طول) به کار می‌روند.

 

تبدیل مسی

 

کار تبدیل، تغییر سایز و ابعاد لوله‌ها است. پس بسته به این که چه ورودی و چه خروجی‌ای داشته باشند، انواع مختلفی از آن‌ها در بازار موجود است.

 

اتصال ۴۵ درجه

 

این اتصال نیز مانند اتصال U، هدفش تغییر مسیر لوله است. با این تفاوت که در این اتصال، مسیر لوله تنها ۴۵ درجه منحرف خواهد شد.

 

اتصال ۹۰ درجه

 

اتصال ۹۰ درجه نیز دقیقاً مانند اتصال U و اتصال ۴۵ درجه، سبب تغییر مسیر لوله‌ها می‌شود. فقط این‌بار زاویه تغییر مسیر نود درجه است.

 

کوپلینگ

 

کوپلینگ اتصالی است که برای متصل ساختن دو تا لوله با قطر یکسان به کار می‌رود. در کوپلینگ با درزگیرهایی که در اطراف لوله قرار می‌دهند، لوله را مهر و موم می‌کنند که اصطلاحاً به این کار آب بندی گفته می‌شود. کوپلینگ با آب بندی کردن لوله، به دلیل جلوگیری از نشتی آب برای مصارف این چنینی بهترین اتصال است.

 

چهارراه اتصال

 

اتصال چهارراه، از چهار سو سر دارد که می‌توان از هر کدام از این سرها به عنوان ورودی و خروجی استفاده کرد.

 

پوشش مکانیکی

 

این پوشش در داخل لایه‌ی فلزی خود، یک لایه رزین دارد. رزین باعث استحکام و سفت شدن بیش‌تر و آب بندی لوله‌ها (مشابه اتصال کوپلینگ) می‌شود.

 

کاهنده

 

این اتصال به فرم استوانه‌ای مخروطی شکل است که یک سمت آن که ورودی محسوب می‌شود، قطر بزرگ‌تر و سمت دیگر (خروجی) قطر کوچک‌تری دارد. علت نام‌گذاری این نوع اتصال به سبب کاهش یافتن جریان مایع در لوله است. اتصال کاهنده به دو صورت کاهنده هم مرکز یا متقارن و کاهنده گریز از مرکز یا غیر متقارن وجود دارد.

قیمت اتصالات مسی بر اساس خلوص و کیفیت جنس آن، متفاوت خواهد بود.

 

انواع اتصالات لوله مسی

 

لحیم کاری

 

لحیم در بخش انتهایی لوله قرار گرفته و توسط یک مشعل حرارت داده می‌شود تا ذوب شود. زمانی که لحیم خنک شود، یک اتصال قوی بین دو لوله به وجود آمده است. اتصال با لحیم، بهترین گزینه برای لوله کشی آب آشامیدنی ساختمان‌های مدرن هستند.

 

اتصالات فشرده

 

در این روش، از یک حلقه‌ی نرم فلزی و یک ماده الاستومر استفاده می‌شود که این دو بر روی لوله‌ی مورد نظر و توسط یک مهره، فشرده می‌شوند. این روش گرچه عمر طولانی در قیاس با روش‌های لحیم کاری و … ندارد اما به دلیل اجرای ساده، کاربرد دارد.

 

جوشکاری

 

جوشکاری برای لوله‌هایی که انتهای پهن‌تری دارند قابل اجرا است. شعله‌ی جوش در انتهای پهن لوله را بر روی یک اتصال باریک، فشرده می‌کنند.

 

اتصالات تحت فشار

 

داخل این اتصالات موم قرار دارد و وقتی دور لوله‌ها را در بر می‌گیرد، نیروی زیای نیاز دارد تا آن‌ها را به هم بچسباند. این نوع اتصال، هر چند گران‌تر از انواع دیگر اتصالات است، اما ماندگاری طولانی دارد و در مقایسه با سایر اتصالات، زمان تکمیل کوتاه‌تری را در بر می‌گیرد. مزیت دیگر اتصالات تحت فشار، تمیزتر شدن خروجی کار است.

 

ضخامت لوله مسی

 

تقسیم بندی لوله‌های مسی بر اساس ضخامت به چهار گروه و به شرح زیر است. نکته‌ی جالب و مهم در خصوص این دسته بندی این است که هر چهار گروه، قطر خارجی یکسانی دارند. یعنی تمام آن‌ها از یک‌سری اتصالات یکسان استفاده می‌شود.

 

لوله مسی نوع K

 

این لوله ضخیم‌ترین نوع لوله‌های مسی است. یعنی دیواره‌ی لوله، گوشت بیش‌تری دارد. وقتی یک لوله ضخیم‌تر است، سنگین‌تر بوده و هم‌چنین مقاومت بالاتری دارد. مقاومت بالای لوله مسی نوع K آن را برای استفاده در توزیع آب، رفع آتش سوزی، نشت روغن و … ایده آل می‌سازد.

 

لوله مسی نوع L

 

این لوله، رایج‌ترین نوع لوله مسی است. ضخامت آن از لوله نوع K کم‌تر بوده و در ساختمان سازی کاربردهای گسترده‌ای دارد.

 

لوله مسی نوع M

 

ضخامت این لوله از نوع K و L کم‌تر است. این لوله خود به دو گروه تقسیم می‌شود. یک گروه سفت و سخت بوده و گروه دیگر انعطاف پذیر هستند. از آن‌جا که این لوله از ضخامت گوشته‌ی کم‌تری برخوردار است، لذا وزن سبک‌تری داشته و همین سبب ارزان شدن آن می‌گردد.

 

لوله مسی نوع A

 

این لوله به نام DWV نیز شناخته می‌شود. در ساختمان سازی مدرن امروز، از این لوله‌ها به عنوان جایگزینی برای لوله‌های PVC به کار برده می‌شود. البته این لوله ضریب فشار کم‌تری نسبت به سیستم‌های آب‌رسانی شهری دارد. این امر باعث می‌شود که این لوله برای کاربردهای زیر زمینی مناسب باشد.

 

لوله مسی مارپیچ

 

این لوله زمانی به کار می‌آید که به دلیل کمبود فضا، امکان لوله کشی معمولی وجود نداشته باشد. از آن‌جایی که این لوله‌ها منعطف هستند، خیلی راحت پیچ و تاب خورده و نصب می‌شوند. این لوله‌ها اصلاً نشتی ندارند و برای سیستم‌های خانگی به کار می‌روند.

 

لوله مسی شاخه‌ای

 

لوله مسی شاخه‌ای، دسته‌ای از لوله‌های مسی در تقسیم بندی بر اساس کاربرد می‌باشد. این لوله‌ها بهداشتی هستند. سطح داخلی‌شان یکنواخت بوده و هیچ‌گونه آلودگی ندارد. این لوله‌ها، برای تأسیسات بیمارستان‌ها، صنایع بهداشتی، صنایع برودتی و الکتریکی کاربرد دارند.

 

لوله مسی نرم

 

لوله‌های مسی نرم، نرم و قابل انعطاف هستند. این لوله‌‌ها برای اتصالات حرارتی و هم‌چنین خطوط ختک کننده در سیستم‌های اسپلیت و … کاربرد دارند. نقطه مقابل این لوله‌ها، لوله‌های مسی سخت قرار گرفته است که با آنیل کردن (یعنی حرارت دادن و خنک کردن) می‌توان از لوله مسی سخت، لوله مسی نرم تولید کرد.

 

انواع لوله مسی

 

لوله‌ مسی نرم، انعطاف­ پذیری خوبی دارد، در صورتی که در حین ساخته شدن ، به خودی خود سخت است اما برای این که دوباره نرم بشود آن را با دقت آنیل می­ کنند. تولید لوله‌های مسی آنیل شده، نسبت به لوله‌های مسی سفت، گران‌تر است.

لوله­ های مسی سفت و سخت انتخاب رایجی برای خطوط انتقال آب هستند. برای اتصال این لوله‌ها از روش­های لحیم‌کاری، رول شیار، فشرده‌سازی و فشرده شدن استفاده می­شود. از آنجا که نمی­توان مس سخت را خم کرد، در صورت نیاز باید از اتصالات زانوی مسی یا سایر اتصالات برای دور، گوشه­ ها و اطراف موانع استفاده کرد.

 

انواع اتصالات لوله مسی

 

اتصالات لحیم شده : اتصالات لحیم‌کاری مستقیم هستند و اصطلاحاً بر روی قسمت انتهایی یک لوله سر می‌خورده و فیت می‌شوند. سپس مفصل با استفاده از مشعل،گرم می‌شود و لحیم‌کاری در محل اتصال ذوب می‌گردد. هنگامی که لحیم‌کاری خنک شود، اتصال بسیار محکمی ایجاد می‌کند که می‌تواند چندین دهه دوام بیاورد.

 

اتصال به روش فشرده‌سازی : در اتصالات فشرده­ سازی یک حلقه فلزی نرم یا ترموپلاستیک مورد استفاده قرار می­گیرد که روی لوله فشرده شده و توسط یک مهره فشرده‌سازی به اتصالات می‌رسد. این فلز نرم با سطح لوله و اتصالات یک مهروموم ایجاد می‌کند. عمر اتصالات به روش فشرده‌سازی به اندازه عمر اتصالات لحیم‌کاری شده نیستند؛ اما با استفاده از ابزارهای اساسی ساده ­ای انجام می­شود. نقطه ضعف اساسی در این اتصالات مدت زمان اتصال آن­ها، بیشتر از تعریق است.

 

اتصالات شعله‌ور : در این روش از اتصالات، انتهای یک بخش لوله را با استفاده از ابزار شعله‌ور به شکل ناقوس، به بیرون پخش می­کنند. سپس یک مهره شعله‌ور انتهای زنگ شکل را روی اتصالات نر فشرده می‌کند. این روش، روشی پرتلاش و طاقت‌فرسا برای ایجاد اتصالات است؛ اما برای سال‌های طولانی کاملاً قابل اعتماد خواهد بود.

 

اتصالات فوق فشرده یا مچاله شده : در اتصالات مچاله شده یا فوق فشرده، از اتصالات مخصوص مسی که به طور دائم به لوله‌ مسی سخت با یک دستگاه اتصال دهنده متصل می­شوند، استفاده می‌نمایند. از مزایای این روش این است که زمان کمتری نسبت به سایر روش­ها به طول می­انجامد، از نظر ظاهری و از نظر مواد مورد استفاده برای ایجاد اتصال تمیزتر است و در حین اتصال از شعله باز استفاده نمی‌شود.

شرح کالا سایز (اینچ) وزن تقریبی قیمت
لوله مسی سایز۱/۲
۱/۲
۱۵
لوله مسی سایز۱/۲
۱/۲
۱۵
لوله مسی سایز۱/۴
۱/۴
۱۵
لوله مسی سایز۱/۴
۱/۴
۱۵
لوله مسی سایز۳/۴
۳/۴
۱۵
لوله مسی سایز۳/۴-
۳/۴
۱۵
لوله مسی سایز۳/۸
۳/۸
۱۵
لوله مسی سایز۳/۸
۳/۸
۱۵
لوله مسی سایز۵/۸
۵/۸
۱۵
لوله مسی سایز۷/۸
۷/۸
۱۵
لوله مسی سایز۷/۸
۷/۸
۱۵
چند نکته در هنگام خرید لوله مسی

– مشخصات و ویژگی‌های هر محصول، اعم از نوع، سایز، حالت، استاندارد، محل بارگیری و تحویل (کارخانه یا بنگاه)، واحد، قیمت هر واحد و هم‌چنین تاریخ و ساعت آخرین به‌روزسانی در لیست قیمت‌ها آورده شده است.

 

– با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان فولاد خزر در تماس باشید: 02167546

– در صورت عدم مشاهده محصول مورد نظر و مشاوره در زمینه خرید و فروش، با کارشناسان فولاد خزر در تماس باشید: 02167546