قیمت لوله جدار چاه

در ساخت لوله های جدار چاه هم می توان از ورق های فولادی استفاده کرد و هم از مواد پلیمری. از نظر نوع فرایند ساخت لوله های جدار چاه می توان به لوله های فولادی بدون درز ، لوله های درز مستقیم، لوله های اسپیرال و لوله های پلیمری همچون لوله PVC اشاره نمود.

به علت اینکه قیمت لوله فولادی بدون درز بیشتر از نوع لوله فولادی درزدار است لذا کاربرد لوله های بدون درز برای جدار چاه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. عمدتاً از لوله های فولادی درز مستقیم و یا لوله های PVC در جدار چاه استفاده می شود.

هر چه لوله جدار چاه از ضخامت بیشتری برخوردار باشد استحکام لوله افزایش می یابد. با افزایش ضخامت لوله، استحکام لوله در برابر عوامل خارجی شامل زمین لرزه و یا نشست زمین افزایش می یابد. لوله جدار چاه از نظر جنس ماده مورد استفاده به دو نوع لوله جدار چاه فولادی و لوله جدار چاه پلیمری تقسیم می شود.

فرایند تولید لوله جدار چاه فولادی

لوله های جدار چاه فولادی از سه نوع بدون درز، درز مستقیم و درز اسپیرال برخوردار هستند. در نوع بدون درز، فرایند تولید شامل ساخت لوله از شمش فولادی است. در فرایند تولید لوله های جدار چاه بدون درز با استفاده از فرایند اکستروژن، ابتدا شمش‌های فولادی را در ابعاد مورد نظر برش می ‌زنند. در ادامه شمش ‌های بریده شده به داخل کوره ‌های حرارتی مخصوصی با مصرف سوخت گاز، فرستاده می شوند.

با اعمال گرما به شمش، دمای شمش افزایش می یابد بطوری که به مرحله سرخ شدن می رسد. اعمال حرارت باعث افزایش انعطاف و شکل پذیری شمش می شود. در ادامه سطح مقطع شمش‌ها گرد و مدور شده و بعد از آن با استفاده از سنبه اکسترود، سطح شمش مدور را سوراخ می‌کنند.

در اصل برای سوراخ کردن شمش از ضربات مکرر سنبه دستگاه به شمش فولادی حرارت یافته استفاده می شود. پس از سوراخ کاری و تولید لوله، اگر سطح لوله اعوجاج و تابیدگی داشته باشد آن را تاب‌گیری نموده تا سطحی صاف و یک دست حاصل شود. در مرحله کشش، لوله را در اندازه‌طول های مختلف تا ۲۴ متر طول تحت کشش قرار می‌دهند.

سپس لوله تولیدشده را با استفاده از جریان آب خنک کاری می کنند. در انتها لوله های خنک کاری شده در طول مورد نظر بریده شده و سپس تحت یک سری آزمون ها قرار می گیرد تا محصول ناقص و نامناسب جدا شود. برای ایجاد شیارهای سطحی نیز از دستگاه شیارزنی ماشینی یا دستی استفاده می شود. در نهایت لوله ها در بندیل های چند تنی بسته بندی می شوند.

در تولید لوله های جدار چاه نوع درز جوش مستقیم از فرایند غلتک کاری استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا کویل ورق فولادی در پهنای مورد نظر برش داده می شود. سپس ورق های بریده شده به مرحله نورد ارسال می شوند. در نورد و شکل دهی لوله های درز مستقیم از توالی یک سلسله غلتک مخصوص پشت سرهم استفاده می شود.

در هر مرحله سه عدد غلتک در کنار یکدیگر قرار دارند که غلتک میانی با اعمال فشار بر سطح ورق آن را به سمت به بیرون خم کرده و شکل U ایجاد می ‌کند. غلتک های کناری نیز لبه های ورق را از سمت بیرون به طرف داخل خم کرده و شکل دایره ایجاد می کنند. درز ورق های دایره شده در مرحله بعد با استفاده از عملیات جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند.

در فرایند ساخت لوله های درز مستقیم جدار چاه به منظور اتصال لبه های لوله و ایجاد یک درز مستحکم از روش جوشکاری مقاومتی استفاده می شود. در این نوع جوشکاری اعمال فشار و حرارت بصورت توامان باعث درگیر شدن لبه ها و جوش خوردن لبه ها به یکدیگر می شود. با عبور جریان الکتریکی سطح تماس لبه های لوله ذوب شده و اعمال فشار باعث فرورفتن و اتصال لبه ها به یکدیگر می شود.

در تولید لوله فولادی جدار چاه درز اسپیرال از فرایند اسپیرال سازی استفاده می شود. در تولید لوله جدار چاه اسپیرال ابتدا کویل فولادی پس از ورود و آماده سازی اولیه بر روی دستگاه ساخت لوله اسپیرال قرار داده می شود. سپس ابزار کویل بازکن دستگاه (دِکویلر) ورق های کویل فولادی را باز کرده و به سمت غلتک های تاب گیری هدایت می کند. با عبور ورق فولادی از بین غلتک های تاب گیری، سطح ورق صاف و عاری از هرگونه موج و اعوجاج می شود. سپس ورق صاف شده به سمت غلتک های اسپیرال سازی ارسال می شود.

در این مرحله ورق با عبور از بین غلتک های اسپیرال ساز به شکل دور-پیچ (حلزونی) در می آیند. در مرحله بعد درز بین لایه های لوله اسپیرال شده با روش جوشکاری زیرپودری، جوش داده می شود. برخلاف لوله های درز مستقیم که قطر لوله وابسته به عرض ورق است در لوله سازی اسپیرال، قطر لوله صرفاً با تغییر زاویۀ غلتک های اسپیرال ساز تغییر می نماید. در اصل با تغییر زاویۀ غلتک های تغذیه، لوله با قطرهای مختلف ساخته می شود.

محصول سایز(اینچ) ضخامت(میلی متر) قیمت
لوله جدار کارخانه کالوپ 6 6 تماس بگیرید
لوله جدار تست کارخانه کالوپ 12-14 8 تماس بگیرید
لوله جدار کارخانه اصفهان 10-12-14-16 4-5-6 تماس بگیرید
لوله جدار اصفهان 8 4-5 تماس بگیرید
لوله جدار کارخانه قزوین 12 6 تماس بگیرید
لوله جدار کارخانه قزوین 10-12 5 تماس بگیرید
لوله جدار کارخانه قزوین 10 6 تماس بگیرید
لوله جدار تست کارخانه کالوپ 8-12-14 6 تماس بگیرید
چند نکته در هنگام خرید لوله جدار چاه

– مشخصات و ویژگی‌های هر محصول، اعم از نوع، سایز، حالت، استاندارد، محل بارگیری و تحویل (کارخانه یا بنگاه)، واحد، قیمت هر واحد و هم‌چنین تاریخ و ساعت آخرین به‌روزسانی در لیست قیمت‌ها آورده شده است.

 

– با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان فولاد خزر در تماس باشید: 02167546

– در صورت عدم مشاهده محصول مورد نظر و مشاوره در زمینه خرید و فروش، با کارشناسان فولاد خزر در تماس باشید: 02167546