فولاد خزر پیشرو

 

02167546

آشنایی با فسفر برنز

 

فسفر برنز در صنعت بسیار کاربرد دارد. این آلیاژ یکی از آلیاژ های مس است که می تواند هم شامل قلع و هم فسفر باشد. این آلیاژ در حالت ذوبش حالت سیال بودن فلز را بیشتر می کند و باعث می شود ریخته گری و قالب گیری آسان تر به دست آید. در این مقاله می خواهیم شما را با برخی ویژگی ها و کاربرد های این آلیاژ بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

آشنایی با ویژگی های اصلی فسفر برنز

این آلیاژ  فلزی بسیار قوی و فنر مانند است به همین خاطر است که این ویژگی ها باعث شده است تا این آلیاژ در مقابل خستگی، زنگ زدگی و همچنین خورندگی های شیمیایی بسیار مقاوم باشد.

 

آیا می دانید فسفر برنز به چه دلیل شناخته شده است ؟

 

  • مقاومت و دوام بالای این آلیاژ در برابر زنگ زدگی و خستگی
  • رسانای خوب جریان برق
  • این آلیاژ ملکرد بسیار پر قدرت و مستحکمی دارد.
  • این آلیاژ ضریب اصطکاک پایینی دارد.
  • این آلیاژ  قابلیت ارتجاعی بسیار خوبی دارد.

 

 

آشنایی با کاربرد های فسفر برنز

از این آلیاژ بیشتر در تولید فنر، بست و پیچ استفاده می شود. این محصولات هنگامی که در معرض کشسانی قرار می گیرند باید بسیار مقاوم و با دوام باشند. الکترونیک های دیجیتال، کنترل کننده های خودکار و خودرو ها همگی دارای قسمت هایی هستند که از این آلیاژ ساخته شده اند. این آلیاژ برای کارهایی در رابطه با قالبگیری بسیار ایده آل و مناسب است مانند پرس کردن، فشرده سازی، خم کردن و … .

محصولاتی که با استفاده از این آلیاژ ساخته شده باشند به دلیل عملکرد، کارایی و همچنین دوام بسیار خوبی که دارند حقیقتا شناخته شده اند.

یکی از معروف ترین کاربرد های این آلیاژ استفاده از آن در سیم گیتار آگوستیک است. جالب است بدانید که از این آلیاژ در ساخت ساکسیفون نیز استفاده می شود.

همانطور که می دانید این آلیاژ یک از آلیاژ های مس است که در صنعت بسیار پر کاربرد است. این آلیاژ کاربرد های بسیار زیادی دارد. در مقاله قبل شما را با برخی مشخصات و فواید این آلیاژ آشنا کردیم در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با سایر ویژگی های این آلیاژ آشنا کنیم.

این آلیاژ غالبا فلز آهن داری نیست. و دارای ویژگی های زیر است:

این آلیاژ رسانای بسیار خوبی برای جریان برق است. و همچنین دارای ویژگی های فنر مانند است. از این آلیاژ به خاطر خواص فنر مانند آن استفاده های بسیار زیادی می شود و بیشتر فروش این آلیاژ مربوط به خواص فنر مانند آن می شود. فسفر برنز دارای خواص مغناطیسی نیست. از این آلیاژ به عنوان فنر نیز استفاده می شود اما بر خلاف مس برلیوم، فسفر برنز در برخی مواقع قابلیت خم شدگی ندارد و نمی توان به آن حرارت و گرما داد.

فسفر برنز و یا قلع برنز آلیاژی است که می تواند شامل مس، قلع و فسفر باشد.

از این آلیاژ بیشتر در محصولات الکتریکی استفاده می شود. چرا که فسفر برنز دارای قابلیت فنر مانند، مقاوم در برابر خستگی فلزات، قابلیت فرم پذیری و شکل گیری عالی، و همچنین دارای خواص ضد زنگ فوق العاده ایی است. هر چه درصد قلع موجود دراین آلیاژ بیشتر باشد خواص ضد زنگ و پوسیدگی این آلیاژ بیشتر خواهد بود. و علاوه بر این دوام آلیاژ نیز بیشتر می شود. فسفر موجود در فسفر برنز حالت سفتی و سختی آلیاژ را بیشتر می کند.

 

آیا می دانید فسفر برنز را به چه شکل هایی می توان تهیه کرد؟

 

این آلیاژ را به شکل ورقه، نوار، صفحه، سیم، میله و شمش می توان تهیه کرد.

دیگر کاربرد های فسفر برنز

از این آلیاژ در تهیه واشر فنری، بوش، چرخ دنده، سوپاپ ها، شیر اطمینان، محور و بسیاری از ابزار های دیگر می توان استفاده کرد.