فولاد خزر پیشرو

02167546

نحوه تولید ورق روغنی

به طور کلی برای تولید ورق‌های صنعتی استفاده می‌شود، که شامل نورد سرد و نورد گرم است. در فرایند نورد سرد، ورق فلزی موردنظر در دمایی بین دمای اتاق و دمای ۲۰۰ درجه قرار می‌گیرد. این دما برای فلزات جزو دماهای پایین محسوب می‌شود. سپس با فشار بسیار زیادی که به ورق اعمال می‌شود. از بین غلتک ها عبور می‌کند. با این کار ضخامت ورق کاهش پیدا می‌کند اما برعکس تصور عموم در این فرایند استحکام و دوام ورق بیشتر شده تحمل فشار بیشتری پیدا می‌کند. از آن جهت که این روش در صنعت، روش بسیار مقرون به صرفه‌ای است، باعث شده است قیمت ورق روغنی نسبت به ورق های فولادی دیگر کاهش پیدا کند ولی در عین حال کارایی بیشتری نیز داشته باشد.

 

انواع پرکاربرد

ورق‌های روغنی بر اساس آلیاژی که در ساخت آنها استفاده می‌شود. هم چنین اندازه و سایز آنها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. ورق‌های روغنی در اندازه و سایزهای متنوعی تولید می‌شود. اما استانداردهای موجود برای تولید آن، شامل ضخامت بین ۰٫۰۳ میلی متر تا ۳ میلی متر و عرض ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی‌متر است. وزن ورق‌های روغنی استاندارد تقریبا با وزن آهن معمولی برابر است. به همین دلیل نیز باتوجه به ارزان بودن قیمت ورق روغنی و ویژگی‌ها و کاربردهای بیشتر، در صنعت به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع ورق‌های روغنی براساس نوع آلیاژ و عملیات حرارتی شامل ورق‌های روغنی معمولی ST12 ، ورق روغنی نیمه کشش ST13  و ورق روغنی فوق کشش ST14 تقسیم می‌شوند. هر کدام از این ورق ها دارای آستانه مقاومت و کشش متفاوتی هستند و بر همین اساس نیز قیمت ورق روغنی در انواع مختلف آن متفاوت است. علاوه بر این، ورق‌های روغنی با قابلیت لعاب پذیری EK2 و ضد سایش QSTE نیز در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد.

از لحاظ سایز نیز ورق های روغنی  به دسته های مختلفی شامل ۱٫۱۸۳۰ میلی‌متری، ۲٫۲۴۴۰ میلی‌متری و ۳٫۳۰۵۰ میلی‌متری تقسیم می‌شوند. دقت کنید که قیمت ورق روغنی در سایزها و انواع مختلف متغیر است.

 

ویژگی‌های کاربردی

همان طور که گفته شد بارز ترین ویژگی ورق‌های روغنی، مقاومت بسیار بالا و قدرت تحمل در برابر فشار های فیزیکی است. علاوه بر این، فرایند تولید این نوع ورق با سرعت زیادی انجام می‌پذیرد و به همین دلیل نیز به مقدار زیادی در بازار در دسترس است.

علاوه بر این، به دلیل مقرون به صرفه بودن قیمت ورق روغنی از آن ها به عنوان مواد اولیه و پایه برای تولید روق گالوانیزه یا ورق سفید و ورق رنگی نیز استفاده می‌شود. زیرا دوام سطحی این ورق‌ها برای کار در صنعت بسیار مناسب است. بنابراین استفاده از آن برای تولید انواع ورق‌های دیگر گزینه بسیار مناسبی است.

انواع ورق‌های روغنی با قابلیت کشش، لعاب پذیری و ضد سایش بودن به بازار عرضه می‌شود. این قابلیت ها در صنعت اتوموبیل سازی و صنایع دیگر که در بخش بعدی به آن اشاره خواهیم کرد، کاربردهای فراوانی دارند.

با توجه به اینکه این ورق‌ها با تکنولوژی نورد سرد و روش هیدروفرمینگ تولید می‌شود، سرعت بالای این فرایند باعث ایجاد مقاومت بالا و یا تحمل کشش سطحی بیشتر در این نوع ورق می‌شود. علاوه بر این، سرعت بالای انجام فرایند تولید، باعث بالارفتن تولید انبوه این محصولات و کاهش قیمت ورق روغنی می‌شود. به دلیل نواسانات اخیر در قیمت ورق روغنی قبل از سفارش این نوع محصول از، حتما از سایت آهن آنلاین استعلام قیمت بگیرید.

 

کاربرد در صنایع مختلف

از جمله کاربردهای فراوانی که این محصول در صنایع مختلف دارد. می‌توان استفاده از ورق‌های روغنی در صنعت اتومبیل سازی را مثال زد. در این صنعت برای تولید فیلترهای اتومبیل از ورق روغنی با قابلیت فوق کشش استفاده می‌شود. همچنین در ساخت گل گیر های اتومبیل نیز از ورق‌های ST13 یا همان ورق روغنی

نیمه کشش استفاده می‌شود. برای تولید قطعات تحتانی اتومبیل‌ها نیز در اکثر مواقع از ورق با قابلیت ضد سایشی استفاده می‌شود.

در صنعت لوازم خانگی ورق روغنی در تولید اجاق گاز مورد استفاده قرار میگیرد. برای ساخت صفحات فلزی لعاب گیر در گازهای خانگی از ورق‌های لعاب پذیر استفاده می‌شود. علاوه بر این در ساختمان سازی نیز ورق برای ایجاد سازه هایی بسیار قدرتمند که نیاز به تحمل وزن بالایی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین به دلیل داشتن سطحی صاف و صیقلی از ورق برای نقاشی قطعات صنعتی مختلف نیز استفاده می‌شود. سطح یک‌دست این ورقه باعث می‌شود فرایند رنگ زدن قطعات با کیفیت و دقت بالاتری انجام شود.

از جمله دیگر کاربردها که می‌توان به آن ها اشاره کرد شامل استفاده در صنعت رادیاتورسازی، ساخت بشکه، مخزن فلزی، ساخت پنل های غیر انعطاف پذیر، ساخت انواع قفسه ها هستند. قیمت ورق روغنی برای انواع کاربردها در صنعت بسیار مقرون به صرفه تر از متریال های دیگر با همین ویژگی ها است. به همین دلیل نیز در بین انواع ورق ها ورق روغنی استفاده بیشتری در زمینه‌های متفاوت دارد.